miercuri, decembrie 12, 2012

Alegeri parlamentare 2012



Lista Guvernului României


1.       

Victor-Viorel Ponta

prim-ministru

2.       

Liviu Nicolae Dragnea

viceprim-ministru, ministrul dezvoltării regionale și administrației publice  

3.       

Daniel Chițoiu

viceprim-ministru, ministrul finanțelor publice

4.       

Gabriel Oprea

viceprim-ministru

5.       

Daniel Constantin  

ministrul agriculturii și dezvoltării rurale

6.       

Titus Corlățean  

ministrul afacerilor externe

7.       

Radu Stroe

ministrul afacerilor interne

8.       

Mircea Dușa

ministrul apărării naționale

9.       

Mona Maria Pivniceru  

ministrul justiției

10.   

Rovana Plumb

ministrul mediului și schimbărilor climatice

11.   

Varujan Vosganian

ministrul economiei

12.   

Dan Nica

ministrul pentru societatea informațională

13.   

Eugen Gheorghe Nicolăescu

ministrul sănătății

14.   

Remus Pricopie

ministrul educației naționale

15.   

Mariana Câmpeanu  

ministrul muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice

16.   

Eugen Orlando Teodorovici

ministrul fondurilor europene

17.   

Relu Fenechiu

ministrul transporturilor

18.   

Daniel Constantin Barbu

ministrul culturii și cultelor

19.   

Nicolae Bănicioiu

ministrul tineretului și sportului

20.   

Liviu Voinea

ministrul delegat pentru buget

21.   

Lucia Ana Varga

ministrul delegat pentru ape, păduri și piscicultură

22.   

Dan – Coman Șova

ministrul delegat pentru proiecte de infrastructură de  interes național și investiții străine

23.   

Maria Grapini  

ministrul delegat pentru întreprinderi mici și mijlocii, mediu de afaceri și turism

24.   

Constantin Niță

ministrul delegat pentru energie

25.   

Mihnea Cosmin Costoiu

ministrul delegat pentru învățământ superior, cercetare științifică și dezvoltare tehnologică

26.   

Mihai Alexandru Voicu

ministrul delegat pentru relația cu Parlamentul

27.   

Cristian David

ministrul delegat pentru românii de pretutindeni

28.   

Doina Adriana Pană

ministrul delegat pentru dialog social




Rezultate alegeri
Biroul Electoral Central a făcut publice datele finale ale scrutinului din 9 decembrie.

Viitorul Parlament va avea 588 de aleşi - 394 de deputaţi şi 176 de senatori, faţă de 471 de parlamentari cât are în actualul mandat.

Raportul parlamentar-populaţie va fi în noua legislatură de un ales la 36.400 de cetăţeni.

În actuala legislatură, cu 471 de parlamentari dintre care 334 de deputaţi şi 137 de senatori, raportul era de un ales la circa 44.000 de locuitori.

Judeţul Hunedoara va fi reprezentat în Parlament de opt deputaţi şi patru senatori.

La adresa http://www.becparlamentare2012.ro/rezultate%20finale.html gasiti lista finala publicata de BEC.


Lista candidatilor







USL
Camera Deputaţilor:
Colegiul 1: Brad–Valea Mureşului: Laurenţiu Nistor (PSD)
Colegiul 2: Orăştie– Geoagiu-Simeria: Natalia Intotero (PSD)
Colegiul 3: Ţinutul Pădurenilor-Ţara Haţegului – Călan:Dan Radu Ruşanu (PNL)
Colegiul 4: Lupeni-Vulcan-Uricani: Cristian Resmeriţă (PSD)
Colegiul 5: Petroşani-Petrila-Aninoasa: Ioan Rus (PSD)
Colegiul 6: Deva-Cîrjiţi: Bogdan Ţâmpău (PNL)
Colegiul 7: Hunedoara: Carmen Hărău (PNL)
Senat:
Colegiul 1: Valea Jiului: Cosmin Nicula (PSD)
Colegiul 2: Brad-Valea Mureşului-Orăştie: Dorin Păran (PNL)
Colegiul 3: Deva-Hunedoara-Haţeg: Mariana Câmpeanu (PNL)

PPDD
Camera Deputaţilor:
Colegiul 1: Brad–Valea Mureşului: Ovidiu Draia
Colegiul 2: Orăştie– Geoagiu-Simeria: Ionel Andronic
Colegiul 3: Ţinutul Pădurenilor-Ţara Haţegului – Călan: Ion Tirinescu
Colegiul 4: Lupeni-Vulcan-Uricani: Radu Stoica Napău
Colegiul 5: Petroşani-Petrila-Aninoasa: Monica Iacob Ridzi
Colegiul 6: Deva-Cîrjiţi: Marian Muntean
Colegiul 7: Hunedoara: Robert Muzsic
Senat:
Colegiul 1: Valea Jiului: Haralambie Vochiţoiu
Colegiul 2: Brad-Valea Mureşului-Orăştie: Cristian Vladu
Colegiul 3: Deva-Hunedoara-Haţeg: Iulian Harabagiu

UDMR
Camera Deputaţilor:
Colegiul 1: Brad–Valea Mureşului: Stefan Dezmeri
Colegiul 2: Orăştie– Geoagiu-Simeria: Ferenzi Istvan
Colegiul 3: Ţinutul Pădurenilor-Ţara Haţegului – Călan: Zoltan Kofity
Colegiul 4: Lupeni-Vulcan-Uricani: David Benedekfi
Colegiul 5: Petroşani-Petrila-Aninoasa: Imre Baboczi
Colegiul 6: Deva-Cîrjiţi: Grigorie Burjan
Colegiul 7: Hunedoara: Aranka Tokacs
Senat:
Colegiul 1: Valea Jiului: Josif Andras
Colegiul 2: Brad-Valea Mureşului-Orăştie: Attila Kocsis
Colegiul 3: Deva-Hunedoara-Haţeg: Ferdinand Pogocsan

PRM
Camera Deputaţilor:
Colegiul 1: Brad–Valea Mureşului: Ioan Poenar
Colegiul 2: Orăştie– Geoagiu-Simeria: Mariana Anghel
Colegiul 3: Ţinutul Pădurenilor-Ţara Haţegului – Călan: Alin Andrioni
Colegiul 4: Lupeni-Vulcan-Uricani: Dorel Şchiopu
Colegiul 5: Petroşani-Petrila-Aninoasa: Emanuel Andronache
Colegiul 6: Deva-Cîrjiţi: Tudor Ionescu
Colegiul 7: Hunedoara: Claudiu Grigore Romanescu
Senat:
Colegiul 1: Valea Jiului: Mircea Marian Rădoi
Colegiul 2: Brad-Valea Mureşului-Orăştie: Cornel Poenar
Colegiul 3:Deva-Hunedoara-Haţeg: Virgil Sicoe

PAS
Camera Deputaţilor
Colegiul 1: Brad–Valea Mureşului: Adrian Gheorghe Iuga
Colegiul nr. 2: Orăştie– Geoagiu-Simeria: Petru Dălie
Colegiul nr.3: Ţinutul Pădurenilor-Ţara Haţegului – Călan: Burdea Toader
Colegiul nr. 6: Deva -Cârjiţi – Ioan Todea
Colegiul nr.7 : Hunedoara – Simona Sorina Bumbescu
Senat
Colegiul nr. 2: Brad-Valea Mureşului-Orăştie: Sorin George Lemac
Colegiul nr. 3: Deva-Hunedoara-Haţeg: Ioan Brânduşe

Partidul Popular Maghiar din Transilvania (PPMT)
Senat
Colegiul nr. 3: Deva-Hunedoara-Haţeg: Pavel Grigorie Laszlo

Candidat independent
Camera Deputaţilor
Colegiul nr. 2 Orăştie– Geoagiu-Simeria: Gabriel Popa

PDL – Forţa Civică – Noua Republică (ARD)
Camera Deputaţilor:
Colegiul 1: Brad–Valea Mureşului: Tiberiu-Mircea BORCA
Colegiul 2: Orăştie– Geoagiu-Simeria: Iosif Veniamin BLAGA
Colegiul 3: Ţinutul Pădurenilor-Ţara Haţegului – Călan: Adrian Popa
Colegiul 4: Lupeni-Vulcan-Uricani: Constantin BRÂNDUŞE
Colegiul 5: Petroşani-Petrila-Aninoasa: Alexandru LĂUTARU
Colegiul 6: Deva-Cîrjiţi: Mircia MUNTEAN
Colegiul 7: Hunedoara: Nicolae Ştefan
Senat:
Colegiul 1: Valea Jiului: Florin MÂRZA
Colegiul 2: Brad-Valea Mureşului-Orăştie: Dorin GLIGOR
Colegiul 3: Deva-Hunedoara-Haţeg: Marieta RĂILEANU ILCU
Trimiteți un comentariu